Jeď dál - Austin Kleon
Autor knih „Kraď jako umělec“ a „Ukaž, co děláš“ se vrací, aby svým čtenářům poradil, jak zůstat kreativní. V první knize nám prozradil, jaké je tajemství tvoření a kreativity. V druhé poradil, jak sdílet tvorbu a umění. No, a v této třetí knize je na čase prozradit, jak se vypořádat s tvůrčí krizí, aneb „jak zůstat kreativní v časech dobrých i zlých.
Líbí se mi všestrannost rad, že se kniha dá aplikovat na různé tvoření. Sice je psána pro psavce, tedy spisovatele, blogery, básníky i umělce, ale využít ji může každý. Je tu mnoho dobře mířených rad do života, protože kreativita není jen umění, ale také způsob vyjadřování sebe samotných. Bez fantazie a tvoření by se život stal dosti chudým a nudným.
„Myslím, že potřebuju zůstat kreativní, ne abych někomu něco dokazoval, ale protože mi to prostě dělá radost… Myslím, že snažit se být kreativní a stále se něčím zaměstnávat má hodně společného s udržením se při životě.“
- Willie Nelson -
Jednotlivé body obsahu se mohou zdát nesmyslné až chaotické, ale autor ví, co tím myslí. Začtete se a prostudujte si jednotlivé kapitoly a pochopíte mnohá tajemství kreativity. Až si možná budete říkat, že takhle jednoduché to být nemůže.
Každá kapitola v sobě má inspirativní myšlenky a kniha jako celek vás pořádně nakopne, abyste se nebáli a tvořili.Jedinou věcí, kterou můžete opravdu ovlivnit, je to, čím naplníme své dny… Včerejšek je za vámi, zítřek možná nikdy nepřijde, takže je tu jen dnešek a to, jak s ním naložíme.
(str. 19)
Máte tvůrčí krizi? Nakopněte ji a tvořte dál! Nezáleží na tom co, hlavní je něco dělat, protože jedině tak si udržíte kreativní myšlení, a zároveň tak získáte zkušenosti.
Nemáte svůj den? Nejraději byste vše vyhodili do koše? Co se nadechnout čerstvého vzduchu a jít zkusit udělat alespoň něco malého? Přestat fňukat nad tím, že vám nic nejde. Nevzdávat se a pokračovat dál. Chybami se člověk učí. Není vaše práce dokonalá? No a co? Snažili jste se a vždy se k té práci můžete vrátit, a udělat to lépe. I „cvičná“ práce má velký význam.Svět nepotřebuje nutně víc velkých umělců. Potřebuje víc dobrých lidí.
Umění je tu pro život, ne naopak.(str. 135)
Jeď dál je výjimečná kniha, která mi otevřela oči a nastartovala touhu zase psát blog. Netvrdím, že mě osvítila jako Duch svatý, a hle byla jsem připravena psát. To asi nedokáže nic a nikdo. Každý si musí všechno srovnat v sobě a rozhodnout se, co chce dělat. Ale rozhodně byla impulsem k tomu, že čtete tyto dojmy ze čtení. Po více jak roce jsem se rozhoupala a zase píšu nejen o knihách. Jen tak, prostě psát o radostech pro radost. Knihu si dám do knihovny, abych ji měla po ruce a mohla se k ní vrátit.
Každý den je potenciálním semínkem, ze kterého můžeme vypěstovat něco krásného.
(str. 206)
Knihu Jeď dál doporučuji všem, kteří hledají impuls k překonání tvůrčí krize, a nejen těm. Autor píše čtivě, takže se do knihy snadno ponoříte a můžete vstřebávat moudra. Ovšem, kdo se už setkal s autorovými předchozími knihami, tak už ví, že tajemství se skrývají v detailech a nakonec jsou velmi prostá. Fantazie je všude kolem nás, stačí se zastavit a rozhlédnout se.
Děkuji za inspirativní článek. Myslela jsem si, že třetí Kleonovu knihu už nemám zapotřebí, že už toho víc zajímavého vymyslet nemohl a už jen vaří z předhoczího, ale tvoje nadšení je z textu natolik znát, že to s ním nejspíš risknu ještě do třetice! :-)
OdpovědětVymazatDěkuji!